O autorze
Marek Jankowski pomaga właścicielom małych firm zdobywać klientów i zwiększać sprzedaż. Napisał dwie książki: „Mała wielka firma” i „Pułapki small biznesu”. Współtworzy najpopularniejszy podcast biznesowy w Polsce – „Mała wielka firma”. Prowadzi również blog  MalaWielkaFirma.pl

Nietypowa metoda zdobywania sympatii innych

Jak zjednać sobie ludzi, na których ci zależy? W większości książek znajdziesz sensownie brzmiące porady: szukaj wspólnych zainteresowań, naśladuj mowę ciała drugiej osoby, uśmiechaj się, bądź uprzejmy itp. Ale czy wpadłbyś na to, że możesz zyskać czyjąś sympatię… prosząc go o przysługę?

Dawno temu zauważył to Benjamin Franklin. Zależało mu, żeby zapoznać się bliżej z jakimś innym politykiem. Wiele razy mijali się się na korytarzach, Franklin próbował zagadywać, ale tamten ciągle go ignorował.

Pewnego dnia Franklin dowiedział się, że ten drugi ma w swojej bibliotece bardzo rzadką książkę. Poprosił o jej wypożyczenie, po kilku dniach oddał. Nagle okazało się, że człowiek do tej pory nieprzystępny zaczął go rozpoznawać i chętnie z nim rozmawiać!


Sztuczka sprzed 250 lat ciągle działa. Niedawno naukowcy zorganizowali eksperyment, którego uczestnicy wygrywali niewielkie kwoty. Po badaniu prowadzący wychodził za nimi na korytarz i prosił o zwrot pieniędzy. Robił to na dwa sposoby. W pierwszej wersji wyjaśniał, że zainwestował w badanie z własnej kieszeni i kończą mu się już fundusze. W drugim wariancie robił to samo, ale mówił, że nagrody ufundował instytut, a nie on osobiście.

Uczestnicy pierwszej wersji eksperymentu oceniali prowadzącego jako bardziej sympatycznego niż ci, którzy brali udział w drugiej.

A teraz, skoro już przeczytałeś: czy możesz wyświadczyć mi drobną przysługę i udostępnić ten wpis na Facebooku? ;-)
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...