O autorze
Marek Jankowski pomaga właścicielom małych firm zdobywać klientów i zwiększać sprzedaż. Napisał dwie książki: „Mała wielka firma” i „Pułapki small biznesu”. Współtworzy najpopularniejszy podcast biznesowy w Polsce – „Mała wielka firma”. Prowadzi również blog  MalaWielkaFirma.pl

Dwa podstawowe problemy małych firm (i jak sobie z nimi radzić)

Prowadzenie małej firmy to stresujące zajęcie. Czy wiesz dlaczego?
Prowadzenie małej firmy to stresujące zajęcie. Czy wiesz dlaczego? Alexis | Freepik.com
Gdy prowadzę szkolenia i prezentacje dla właścicieli firm, zaczynam czasem od błyskawicznej ankiety. Pytanie brzmi: „Co powinieneś zmienić w swoim biznesie, żeby lepiej działał?”. Kiedy uczestnicy wpiszą odpowiedzi, zadaję drugie pytanie: „Dlaczego jeszcze tego nie zrobiłeś?”. Wyniki wskazują, że przedsiębiorcy mają dwa podstawowe problemy.

Po pierwsze: brak pieniędzy. Po drugie: brak czasu.

Poważnie?

Uważasz, że określona zmiana przyniesie realne korzyści twojej firmie, ale brakuje ci kasy na wprowadzenie pomysłu w życie? A co konkretnie robisz, żeby zdobyć te pieniądze? Zastanów się, jaka kwota jest ci potrzebna i jak możesz ją zdobyć. Kto może ci ją dać albo pożyczyć? Jak długo musisz oszczędzać? Zrób plan i działaj, inaczej nigdy nie ruszysz z miejsca. Manna sama z nieba nie spadnie.


Brak czasu jest podobną wymówką. Gdyby od zmian, które chciałbyś wprowadzić w firmie, zależało życie twoich bliskich, to znalazłoby się na nie miejsce w kalendarzu, prawda? A czy powodzenie twojego biznesu nie ma wpływu ma życie twoje i twojej rodziny?

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...