O autorze
Marek Jankowski pomaga właścicielom małych firm zdobywać klientów i zwiększać sprzedaż. Napisał dwie książki: „Mała wielka firma” i „Pułapki small biznesu”. Współtworzy najpopularniejszy podcast biznesowy w Polsce – „Mała wielka firma”. Prowadzi również blog  MalaWielkaFirma.pl

Jak podkreślić wiedzę i autorytet sprzedawcy w sklepie

Biały kitel podnosi autorytet lekarza. Zapewniając swoim pracownikom odpowiedni strój, możesz zwiększyć ich wiarygodność i siłę przekonywania.
Biały kitel podnosi autorytet lekarza. Zapewniając swoim pracownikom odpowiedni strój, możesz zwiększyć ich wiarygodność i siłę przekonywania. Freepik.com
Słyszałeś pewnie o tym, że klienci wolą kupować u ekspertów. Jak ich przekonać, że właśnie tobie mogą zaufać?

Jednym ze sposobów na podniesienie wiarygodności jest odpowiedni strój.

W książce Roberta Cialdiniego Wywieranie wpływu na ludzi można znaleźć przykład nadesłany przez czytelnika – lekarza z Florydy. Zauważył on, że tytuł doktora medycyny nabiera większej wagi w oczach innych dzięki białemu kitlowi.

Obowiązuje tu też pewna hierarchia: stroje służbowe studentów są krótkie, stażyści noszą nieco dłuższe, a lekarze po specjalizacji – najdłuższe. Amerykanin zaobserwował, że pielęgniarki nigdy nie kwestionują poleceń „długich kitli”, choć zdarza im się sprzeciwiać lub dyskutować, gdy mają do czynienia z „krótkim kitlem”.


W wielu sklepach też stosuje się służbowe stroje. Najczęściej są to jednakowe T-shirty, koszulki polo lub polary.

A gdyby tak zrobić mały eksperyment?

Załóżmy, że prowadzisz sklep z artykułami dla niemowląt. Ubierz sprzedawcę z działu z akcesoriami do karmienia w biały fartuch, podobny do tych, jakie noszą farmaceuci. Dzięki skojarzeniu z apteką, siła oddziaływania takiej osoby od razu wzrośnie. Jeżeli chcesz wzmocnić ten efekt, dodatkowo umieść na piersi handlowca plakietkę z wygrawerowanym nazwiskiem (można też wyszyć nazwisko na ubraniu).

Twój pracownik przeszedł szkolenie i nauczył się dobierać i instalować foteliki w samochodach? Powieś na ścianie certyfikat, który otrzymał, zamów dla niego koszulkę z napisem „specjalista ds. fotelików” oraz wizytówki z takim samym stanowiskiem, które będzie rozdawał klientom.


Sam strój nie zastąpi fachowego wyszkolenia sprzedawcy, ale może wzmocnić jego autorytet w oczach klientów i sprawić, że będą bardziej skłonni stosować się do jego zaleceń.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...